66th Palanca Awards winners, named

Palanca LOGO

Fifty-one literary personalities emerged as winners in the recently concluded 66th Carlos Palanca Memorial Awards for Literature (Palanca Awards). Among this year’s victors, 24 were first-time winners and one contender took home prizes in two separate categories.

The Carlos Palanca Foundation, Inc., the Awards’ organizer and sponsor, received entries in 20 categories, as the Novel and Nobela categories were not opened this year. Distinguished judges handpicked from their respective areas of expertise evaluated the submissions.

The awarding ceremony had multi-awarded actor, director, and theater artist Antonio “Tony” Mabesa as speaker and guest of honor. Mabesa is a professor emeritus at the University of the Philippines, for which he founded Dulaang UP. Mabesa was conferred the Gawad Dangal ng Lahi for a stellar career spanning six decades, during which he was involved in countless productions and has mentored students who eventually carved their own names in the industry.

The Palanca Awards is the longest-running literary competition in the Philippines and is considered as the gold standard in writing excellence. Named after the businessman and philanthropist Don Carlos Palanca Sr., it aims to both enrich Philippine Literature by giving incentives to writers and serve as a treasury of Philippine literary gems.

Following is the list of winners of the 66th Palanca Awards:

KABATAAN DIVISION

KABATAAN SANAYSAY

1st Prize          Mikaela Lu Apollo                                Hulagway sa Rabaw ng Tubig

2nd Prize         Harvey D. Lor                                      Minsan Nag-Selfie ang Isang Propagandista

3rd Prize          Jason Renz D. Barrios                        Ang Pinakamagandang Pamato sa Larong Piko

School Prize    Jubilee Christian Academy

 

KABATAAN ESSAY

1st Prize          Jill Esther V. Parreño                                       To Thine Own Self Be True

2nd Prize         Dawn Gabriela Emmanuele G. Dela Rosa       Then The Abstract Was Misunderstood

3rd Prize          Alpheus Matthew D. Llantero                         iThink, Therefore iAm

 

FILIPINO DIVISION

MAIKLING KUWENTO

1st Prize          Orlando A. Oliveros                            Ang Daga

2nd Prize         Emmanuel T. Barrameda                     Bangkera

3rd Prize          Paolo Miguel G. Tiausas                      Cutter

 

 

MAIKLING KUWENTONG PAMBATA

1st Prize          Annalyn Leyesa-Go                            Ang Nakabibilib na si Lola Ising

2nd Prize         Manuelita Contreras-Cabrera              May Pula

3rd Prize          Eugene Y. Evasco                              Ambon ng Liwanag

 

 

SANAYSAY

1st Prize          Christopher S. Rosales                       Pugon na De-Gulong

2nd Prize         Eugene Y. Evasco                              Mga Pagsasanay sa Paggalugad ng Siyudad

3rd Prize          Segundo Matias                                  #PaperDolls

 

 

TULA

1st Prize          Mark Anthony S. Angeles                   ‘Di Lang Lalang

2nd Prize         Louie Jon Agustin Sanchez                Tempus Per Annum at Iba pang Tula

3rd Prize          Allan John Andres                              #PagsisiyasatSaSugat

 

 

TULA PARA SA MGA BATA

1st Prize          German Villanueva Gervacio              Ang Totoo, Raya, Ang buwan ay Itlog ng Butiki

2nd Prize         John Patrick F. Solano                         Tiniklop-tiklop na Bugtong

3rd Prize          Vijae Orquia Alquisola                         Awit ng Bakwit

 

DULANG MAY ISANG YUGTO

1st Prize          Real Name: Miguel Antonio Alfredo V. Luarca           Bait

Literary Name: Guelan Varela-Luarca

2nd Prize         Mark Adrian Crisostomo Ho                                        Billboard

3rd Prize          Ma. Cecilia C. De La Rosa                                           Ang Mga Bisita ni Jean

 

DULANG GANAP ANG HABA

1st Prize          WALANG NAGWAGI

2nd Prize         WALANG NAGWAGI

3rd Prize          Full name: Carlito P. Casaje                  Chiaroscuro

Literary Name: Lito Casaje

 

DULANG PAMPELIKULA

1st Prize          Jimmy F. Flores                                               Kulay Lila ang Gabi na Binudburan pa ng mga Bituin

2nd Prize         Real Full Name: Ericdante Cabahug                Deadma Walking

Literary Name: Eric Cabahug

3rd Prize          Real Full Name: Ymmanwel Rico Provinio       Alay ng Lupa sa Daing ng Dagat

Literary Name: Raffaell Orotyerro

 

 

REGIONAL DIVISION

SHORT STORY – CEBUANO

1st Prize          CD Borden                                           Tigpamaba sa Magay

2nd Prize         Gumer M. Rafanan                              Lumba

3rd Prize          Manuel M. Avenido, Jr.                        Estatwa

 

SHORT STORY – HILIGAYNON

1st Prize          Ritchie D. Pagunsan                            Ang Panaad

2nd Prize         Early Sol A. Gadong                            Nagakaangay nga Panapton

3rd Prize          Alain Russ G. Dimzon                         Bahal Nga Tuba

 

SHORT STORY – ILOKANO

1st Prize          NO WINNER

2nd Prize         NO WINNER

3rd Prize          Roy V. Aragon                                    Pamulinawen

 

 

ENGLISH DIVISION

SHORT STORY

1st Prize          Richard C. Cornelio                             Zoetrope

2nd Prize         Larissa Mae R. Suarez                       Sundays at the Cardozas’

3rd Prize          Michelle Abigail Tiu Tan                       Things that Matter

 

SHORT STORY FOR CHILDREN

1st Prize          NO WINNER

2nd Prize         NO WINNER

3rd Prize          Joemar L. Furigay                               Saranggola

 

ESSAY

1st Prize          Joel Vega                                            A View From Masada

2nd Prize         Hammed Q. Bolotaolo                          Circle

3rd Prize          Maria Roselle G. Umlas                       Lip Reading

 

POETRY

1st Prize          Ana Maria K. Lacuesta                       Hush Harbor

2nd Prize         Dr. Merlinda Bobis                               Accidents of Composition

3rd Prize          Angela Gabrielle Fabunan                   Homecoming Collection

 

POETRY WRITTEN FOR CHILDREN

1st Prize          NO WINNER

2nd Prize         Jaime An Lim                                       The Small Bright Things

3rd Prize          Patricia Celina A. Ngo                          Miniature Masterpieces

 

ONE-ACT PLAY

1st Prize          Peter Solis Nery                                  Tic-Tac-Toe

2nd Prize         Robert Arlo DeGuzman                       1990

3rd Prize          Patrick James Manongdo Valera         Gawani’s First Dance

 

FULL-LENGTH PLAY

1st Prize          Joachim Emilio B. Antonio                    The Floret Road

2nd Prize         NO WINNER

3rd Prize          Michael Aaron C. Gomez                    Tirador ng Tinago

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *